• svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
thumb

* Please Fill Required Fields *
img

کارت هوشمند ملی

کارت هوشمند ملی، یکی از مهم‌ترین ابزارهای شناسایی افراد در جامعه ما است. این کارت که توسط سازمان ثبت‌احوال ایران صادر می‌شود، حاوی اطلاعات شخصی افراد مانند نام و نام خانوادگی، شماره ملی، تاریخ تولد و عکس افراد می‌باشد.

به‌منظور معرفی کارت هوشمند ملی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. شناسایی سریع و آسان افراد: با داشتن کارت هوشمند ملی، افراد می‌توانند به‌سرعت و با دقت هویت خود را مشخص کنند. این امر در بسیاری از مواقع مانند دریافت خدمات دولتی، بانکی و پزشکی و غیره، بسیار کارآمد است.
 2. پیشگیری از تقلب: با داشتن کارت هوشمند ملی، امکان تقلب در ارائه خدمات حضوری و مجازی کاهش می‌یابد. این کارت با داشتن ویژگی‌های امنیتی منحصربه‌فرد، از افراد و نهادهایی که قصد تقلب رادارند، جلوگیری می‌کند.
 3. امکان استفاده در سیستم‌های بانکی: کارت هوشمند ملی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای شناسایی، به افراد در دریافت خدمات بانکی و پرداخت صورتحساب‌های خود کمک می‌کند.

علاوه بر خدمات فوق‌الذکر، کارت هوشمند ملی با داشتن قابلیت احراز هویت مطمئن و امضای دیجیتال قابل‌استفاده در ارائه کلیه خدمات دولت الکترونیک نظیر سلامت الکترونیک می‌باشد.

شرکت متیران با همکاری سازمان ثبت‌احوال کشور فعالیت در خصوص انجام مطالعات، معماری و پیاده‌سازی طرح کارت هوشمند ملی را از سال 1387 به‌صورت جدی آغاز کرد که نهایتاً این طرح عظیم ملی در سال 1391 به‌صورت رسمی افتتاح شد.

 1. سامانه‌ی مدیریت ثبت‌نام بیومتریکی
 2. سامانه‌ی مدیریت صدور
 3. سامانه‌ی مدیریت گواهی‌نامه های الکترونیک
 4. سامانه‌ی مدیریت کلید
 5. سامانه‌ی مدیریت تولید کارت هوشمند ملی
 6. کارت هوشمند ملی شامل بدنه، تراشه و سیستم‌عامل

در این طرح برای نخستین بار ثبت نام بیومتریکی کامل شهروندان ایرانی صورت گرفت و اطلاعات بیومتریک ایرانیان باکیفیت بسیار بالا و به‌صورت امن جمع آوری گردید.

بومی‌سازی فناوری‌های پیشرفته در حوزه‌ی مدیریت هویت، از اهداف اصلی شرکت متیران است به همین دلیل از همان روزهای نخست اقدام به طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌عامل موردنیاز تراشه کارت هوشمند ملی نمود و هم‌اکنون از سیستم عامل بسیار پیشرفته‌ی بومی در این کارت‌ها استفاده‌شده است. همچنین اغلب سامانه‌های نرم فزاری این طرح، به‌طور کامل توسط تیم‌های تخصصی شرکت متیران، بومی سازی شده، در حال بهره‌برداری می‌باشند.

این شرکت بر اساس تجارب خود در طرح بزرگ کارت هوشمند ملی و نیز کارت هوشمند سوخت، آمادگی معماری و پیاده سازی کامل طرح‌های مدیریت هویت ملی را دارد.