• svg
  • svg
  • svg
  • svg
  • svg
  • svg
  • svg
  • svg
thumb

* Please Fill Required Fields *
img

درباره ما

یکی از نشانه‌های استقلال کشورها، امکان طراحی و تولید اسناد شناسایی ملی نظیر شناسنامه و گذرنامه به‌صورت بومی می‌باشد. از این حیث مدارک شناسایی ملی از نقطه‌نظر امنیتی و حاکمیتی اهمیت فراوانی دارند. شرکت متیران باهدف امن‌سازی و ایجاد استقلال در حوزه اسناد هویتی ملی و نیز مدارک امنیتی، در سال 1368 تأسیس شد. این شرکت در مدت کوتاهی توانست با تکیه‌بر توان داخلی کلیه‌ی اسناد ملی شناسایی نظیر گذرنامه، شناسنامه، کارت ملی و ویزا را بومی نماید به‌نحوی‌که در حال حاضر این اسناد باکیفیت و امنیت قابل‌مقایسه با نمونه‌های بین‌المللی در اختیار شهروندان ایرانی قرار می‌گیرند.

هم‌زمان و هم‌راستا با روندهای بین‌المللی در خصوص الکترونیکی شدن اسناد، این شرکت تحقیق و توسعه در این حوزه را از سال 1382 آغاز نمود. در سایه‌ی این تحقیقات، این شرکت توانست کشور را مجهز به اسناد شناسایی ملی الکترونیک نظیر گذرنامه الکترونیک و کارت هوشمند ملی نماید. این موضوع ضمن افزایش امنیت اسناد شناسایی ملی، اعتبار بین‌المللی کشور را نیز افزایش داد.

تحول دیجیتال و گسترش کاربردهای صنعت فناوری اطلاعات در همه‌ی حوزه‌های زندگی، زمینه جدید تحقیق و توسعه را در شرکت متیران ایجاد نمود و آن مدیریت هویت دیجیتال و فناوری‌های وابسته به آن است. در این راستا این شرکت ضمن انجام مطالعات وسیع کاربردی در حوزه‌های فناورانه، سیاست‌گذاری، اقتصادی و حقوقی این تکنولوژی، توانسته است راهکار کاملی برای مدیریت هویت دیجیتال در سطح ملی و سطح سازمانی ارائه نماید. جزییات این راهکار در بخش محصولات و خدمات قابل‌ملاحظه است.
شرکت متیران در حال حاضر تنها شرکت ایرانی است که امکان ارائه راهکار جامع مدیریت هویت را دارد و این مهم در سایه‌ی بیش از سه دهه تلاش و انجام پروژه‌های ملی به‌دست‌آمده است. ذیلاً برخی ویژگی‌های متمایزگر این شرکت بیان می‌شود:

ماهیت پروژه‌های مدیریت هویت، نیازمند وجود سطح قابل قبولی از اعتماد توسط مشتریان و کارفرمایان و نیز کاربران نهایی که مردم عزیز کشورمان می‌باشند، است. چشم‌انداز، فرهنگ‌سازمانی، ساختار و فرآیندهای این شرکت به گون های است که توانسته زیرساخت‌های موردنیاز اعتماد را به وجود آورد. بر پایه همین اعتماد هم‌اکنون نهادهای مهمی در کشور انجام پروژه‌های خود را به این شرکت واگذار می‌کنند.

شرکت متیران از اعتبار لازم داخلی و بین المللی برخوردار است. این اعتبار ناشی از انجام نهایت تلاش  و تعهد کامل در جهت ارتقا کیفیت محصولات و خدمات است. در سطح بین المللی هم تعامل بسیار خوبی با نهادهای مختلف و بازیگران عرصه‌ی مدیریت هویت وجود دارد و این مسئله به همراه دانش فنی بالا، اعتبار و تصویر مناسبی از شرکت متیران ایجاد کرده است.

حضور مؤثر و مداوم در زیست‌بوم مدیریت هویت ملی کشور و انجام پروژه‌های بزرگ در خلال بیش از 30 سال، سبب ایجاد ساختاری بالغ و درعین‌حال چابک در این مجموعه شده است. ازآنجاکه تمرکز این سال‌ها بر انجام پروژه‌های مدیریت هویت بوده است، ساختار سازمانی و فرآیندهای این شرکت کاملاً منطبق بر این نوع طرح‌ها و پروژه‌ها ایجادشده است. به‌علاوه چرخه‌ی حیات مدیریت پروژه و مدیریت محصول بومی این شرکت برای این نوع پروژه‌ها اختصاصی شده است که این خود به انجام هرچه با کیفیت‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر آن‌ها کمک می‌کند.

یکی از دغدغه‌های اصلی کارفرمایان اطمینان از بقای سازمان به جهت نگهداشت و پشتیبانی پروژه‌های ایشان است. شرکت باسابقه‌ای مانند متیران، ساختارهای لازم جهت اطمینان بخشی و رفع چنین نگرانی‌هایی را به خوبی دارد.

انجام پروژه‌های بزرگ، سبب ایجاد گردش مالی بالا و امکان مدیریت پروژه‌هایی با این ابعاد شده است. این موضوع برای انجام پروژه‌های بزرگ و ملی در شرکت‌ها اهمیت بالایی دارد. علاوه بر پایداری مالی و قدرت مانور در انجام پروژه‌ها، مدل‌های تجاری متنوعی نیز در پروژه‌ها و خصوصاً با کارفرمایان دولتی تاکنون پیاده سازی شده است و لذا مشتریان بخش دولتی در انجام پروژه‌ها، با تنوعی از مکانیزم‌ها از سوی متیران روبرو هستند و این مسئله برای ایشان گلوگاه نمی‌شود. این مسئله می‌تواند مخاطرات مالی فراوانی از جانب کارفرمایان را کاهش دهد به‌نحوی‌که ایشان از عدم توقف پروژه‌های خود در صورت وجود مشکلات مالی، اطمینان داشته باشند.

تولید محصولات شناسایی ملی نیازمند زیرساخت فیزیکی و به‌طور مشخص ساختمان‌هایی با ویژگی‌های خاص است. این ساختمان‌ها باید از جهات مختلف امنیت لازم و کامل را داشته باشند. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد مجموعه متیران داشتن زیرساخت فیزیکی بسیار وسیع و امن است که می‌تواند برای تولید اسناد و نیز استقرار زیرساخت‌های مرکز داده مورداستفاده قرار گیرد.

ماهیت پروژه‌های مدیریت هویت در سطح کلان، داشتن زنجیره کاملی از تجهیزات و ماشین آلات را ایجاب می‌کند. به‌علاوه دانش فنی استفاده مناسب و نگهداشت این ماشین‌آلات جهت پایداری کسب‌وکار الزامی است. در حال حاضر شرکت متیران از تجهیزات کامل و بروزی بهره می‌برد که در کشور کم‌نظیر است. این موضوع خصوصاً در طراحی امنیتی اهمیت ویژه‌ای دارد. این شرکت کلیه‌ی نرم افزارهای طراحی امنیتی رادار است و از آن‌ها در انجام پروژه‌های خود بهره می‌برد.

نیروی انسانی ماهر به همراه دانش انباشته در خلال سال‌ها، مهم‌ترین دارایی شرکت متیران است. در حال حاضر بیش از 400 نفر در شرکت متیران در بخش‌های مهندسی و تولیدی فعالیت دارند. در بخش مهندسی، اغلب همکاران ما دارای مدارک عالیه از دانشگاه‌های معتبر هستند و از سابقه طولانی همکاری با متیران برخوردارند. حوزه‌های مدیریت هویت از طراحی امنیتی اسناد گرفته تا تولید و البته توسعه نرم افزارها و راهکارها، نیاز به دانش منحصربه‌فردی دارند و این دانش و تخصص در مجموعه‌ی متیران به خوبی نهادینه و تا حدی بومی‌شده است.

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد شرکت متیران، ارائه راهکار کامل در حوزه‌های مدیریت هویت و دسترسی است. این راهکارها در دو دسته‌ی مدیریت هویت ملی و مدیریت هویت و دسترسی سازمانی دسته بندی می‌شوند. تفاوت این دو دسته عموماً در نیازمندی‌های غیر عملکردی نظیر دسترس پذیری، مقیاس‌پذیری و مانند آن می‌باشد. شرکت متیران در عرصه ای چاپ، طراحی و تولید اسناد هویتی و امنیتی، طراحی و تولید عنصر امن و توکن، توسعه سامانه‌های مدیریت ثبت نام، مدیریت صدور و مدیریت بهره برداری محصولات متنوعی دارد که این زنجیره به‌طور کامل نیاز هر سازمانی را مرتفع می‌کند.

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد شرکت متیران، ارائه راهکار کامل در حوزه‌های مدیریت هویت و دسترسی است. این راهکارها در دو دسته‌ی مدیریت هویت ملی و مدیریت هویت و دسترسی سازمانی دسته بندی می‌شوند. تفاوت این دو دسته عموماً در نیازمندی‌های غیر عملکردی نظیر دسترس پذیری، مقیاس‌پذیری و مانند آن می‌باشد. شرکت متیران در عرصه ای چاپ، طراحی و تولید اسناد هویتی و امنیتی، طراحی و تولید عنصر امن و توکن، توسعه سامانه‌های مدیریت ثبت نام، مدیریت صدور و مدیریت بهره برداری محصولات متنوعی دارد که این زنجیره به‌طور کامل نیاز هر سازمانی را مرتفع می‌کند.

بروز بودن و انجام پژوهش‌های مستمر و کاربردی، شرط بقای یک مجموعه‌ی فعال در حوزه‌ی مدیریت هویت است. محصولات تولیدی نه تنها در زمان تولید و عرضه باید امن باشند بلکه باید در تمام طول عمر خود که معمولاً 5 تا 10 است، امن باقی بمانند. به عنوان مثال مدت اعتبار یک کارت هوشمند ملی 7 سال است. بنابراین انجام پژوهش‌های گسترده به منظور اطلاع از آخرین مخاطرات و نیز آخرین روش‌های مقابله با مخاطره جهت تولید چنین محصولاتی لازم است. در حال حاضر شناخت و بهره برداری از فناوری‌های نوظهور نظیر هوش مصنوعی، زنجیره بلوکی، رمزنگاری پساکوانتوم و موارد مشابه در دستور کار قرار دارد.

 

ساختار سازمانی و گروه ­های کاری
 
شرکت متیران به‌طورکلی از دو معاونت «طراحی و تولید اسناد» و «فناوری اطلاعات» تشکیل یافته است. مأموریت معاونت «طراحی و تولید اسناد» تحلیل، طراحی، چاپ و تولید اسناد و مدارک هویتی و امنیتی است. طراحی و تولید اسنادی نظیر شناسنامه، گذرنامه الکترونیک، کارت هوشمند ملی و انواع مدارک شناسایی و کارت‌های پرسنلی در این معاونت صورت می‌پذیرد.
 
مأموریت معاونت فناوری اطلاعات، انجام پروژه‌ها و تولید محصولات و خدمات با محوریت «مدیریت هویت» و «اعتماد الکترونیک» است. این معاونت از گروه‌های کاری زیر تشکیل یافته است:
 
 

این گروه به‌طورکلی به عنصر امن می‌پردازند. عنصر امن شامل تراشه امن و سیستم عامل امنی است که جهت امن سازی سامانه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد و خدمات احراز هویت، رمزنگاری و امضای دیجیتال را ارائه می‌دهد و در کارت‌های هوشمند، سیم‌کارت‌ها، کارت‌های بانکی، توکن ها و البته برای هویت اشیا به‌کار می‌رود. این گروه به ارزیابی و تولید تراشه امن، سیستم‌عامل امن و اپلت های امن می‌پردازد که می‌تواند به‌صورت نیتیو یا جاوا باشد. از دستاوردهای این گروه، توسعه پلتفرم چند کاربردی امن به نام MCOP است که هم‌اکنون در گذرنامه الکترونیک و کارت هوشمند ملی مورداستفاده قرارگرفته است.

کاربردهای هوش مصنوعی در مدیریت هویت بسیار زیاد است. یکی از این کاربردها در تحلیل عملکرد کاربران به‌منظور شناخت رفتارهای مخاطره‌آمیز امنیتی و جلوگیری از آن‌ها است. فناوری بیومتریک نیز جزء جدایی ناپذیر از هر سیستم مدیریت هویت مدرن است. بر همین اساس در این گروه، محصولات متنوعی در ارتباط با بیومتریک و هوش مصنوعی توسعه داده می‌شود. هم‌اکنون تعدادی از این محصولات در طرح کارت هوشمند ملی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

زیرساخت کلید عمومی و محصولات اعتماد الکترونیک نظیر امضای دیجیتال، مهر الکترونیک، مهر زمانی و مانند آن از اجزای اصلی هر سامانه مدیریت هویتی است. به همین دلیل گروه تخصصی مرتبط در شرکت ایجادشده، پروژه‌های بسیار بزرگی را اجرا نموده است که ازجمله می‌توان به طراحی و استقرار مرکز ریشه و زیرساخت کلید عمومی کارت هوشمند ملی در سازمان ثبت‌احوال کشور اشاره نمود. این گروه همچنین مسئولیت تأمین و ارزیابی امنیتی کلیه‌ی محصولات شرکت را بر عهده دارد.

تولید تنوعی از محصولات با فناوری‌های گوناگون توسعه نرم‌افزار در این گروه انجام می‌شود. درواقع خروجی تحلیل‌ها و طراحی‌های سایر گروه‌ها، در این گروه تبدیل به محصول می‌شود. در این گروه محصولات مدیریت هویت و دسترسی سازمانی، اعتماد دیجیتال و سایر محصولات تولیدشده است. تلاش می‌شود چرخه حیات توسعه محصول منطبق با آخرین استانداردها باشد و از روش‌های DevOps و CI/CD استفاده شود. در این گروه از اغلب فناوری‌های توسعه نرم‌افزار در بک­اند و فرانت­اند استفاده می‌گردد.

ازآنجاکه اغلب پروژه‌های شرکت نیاز به طراحی زیرساخت موردنیاز مرکز داده نیز دارد، لذا طراحی زیرساخت موردنیاز در این گروه انجام می‌شود. این گروه همچنین وظیفه‌ی نگهداشت زیرساخت‌های داخلی شرکت را نیز عهده‌دار است. ازجمله این زیرساخت‌ها می‌توان به محیط توسعه، محیط آزمون­سرا و مانند آن اشاره کرد.

با توجه به اینکه سامانه‌های مدیریت هویت دیجیتال، اجزاء متعدد فنی دارند و نیز لازم است که از ابعاد غیر فنی نظیر حقوقی، اقتصادی، امنیتی و امثالهم هم به آن‌ها پرداخت، در این گروه مطالعات متنوع مرتبط با استانداردها، روندها، مطالعات تطبیقی و امثالهم انجام می‌شود. خروجی مطالعات این گروه، منجر به طراحی یک زیست‌بوم در سطح ملی یا سازمانی می‌گردد.

علاوه بر گروه‌هایی که به‌طور مستقیم در چرخه‌ی تولید محصولات و خدمات درگیر هستند، گروه‌های دیگری نیز در این امر مشارکت دارند که از آن جمله می‌توان به گروه کنترل کیفیت اشاره نمود. وظیفه این گروه ارزیابی ویژگی‌های عملکردی و غیر عملکردی سامانه‌ها و تأیید آن برای تحویل به کارفرما است.